Infolinia: +48 660 181 408 +44 7494 361 595
OFERTA
REZERWACJA
KONTAKT

Anglia w ostatnim czasie stała się nr 1 pod względem wyjazdów zarobkowych. Nikogo to nie powinno dziwić, bo jest to jeden z najbogatszych gospodarek na świecie. Transport, w tym busy do Anglii, samolotowy, statki, pociągi, samochody, autokary i tiry przewożą do Anglii wszystko na co jest zapotrzebowanie. Wymiana handlowa z Unią Europejską to około 60-70% całego eksportu Wielkiej Brytanii. Ogólnie rzecz biorąc komunikacja pomiędzy wyspą a kontynentem jest silnie sprzężona. Ze względu na konflikt na bliskim wschodzie powiększa się bilans nielegalnych emigrantów. Była to jedna z przyczyn referendum dotyczącym Brexitu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Anglia, informacje, dane geograficzne

Anglia dane geograficzne

Anglia jest częścią Wielkiej Brytanii i bez Walii, Szkocji i Irlandii Północnej liczy około 55 mln mieszkańców. Obejmuje południową i centralną część UK zajmując ponad 130 tys. km² i w całości położona jest na wyspie. Oblewają ją morze Celtyckie, Irlandzkie i Północne. W Anglii panuje klimat morski. Strefa czasowa to UTC +0, czas letni: UTC +1. Stolicą jest Londyn, który liczy ponad 8 mln mieszkańców. Nadal królową UK jest Elżbieta II, a premier Theresa May. Obowiązującą walutą w całej Wielkiej Brytanii jest funt szterling. Panującą religią jest anglikanizm należący do chrześcijaństwa (nie uznają zwierzchności papieża). W Anglii panuje monarchia parlamentarna. Flaga Anglii liczy dwa kolory: czerwony i biały (czerwony krzyż na białym tle). Większej części Anglii funkcjonuje dwustopniowy podział na hrabstwa niemetropolitalne, liczących 27, dzielących się dalej na dystrykty niemetropolitalne, a 6 hrabstw metropolitalnych (te z kolei łączą się na dystrykty metropolitalne i ich liczba wynosi 36).

Źródło informacji na temat danych geograficznych zostało zaczerpnięte z serwisy Wikipedia, z artykułu: Anglia. Zachęcamy do przeczytania więcej na temat historii kraju.

Atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Anglia skrywa wiele atrakcyjnych atrakcji turystycznych, które powinien zobaczyć każdy wybierający się do tego historycznego kraju. Poniżej przestawiamy 10 najpopularniejszych atrakcji naszym zdanie, które musisz zobaczyć:

  1. Big Ben,
  2. Tower Bridge,
  3. London Eye,
  4. Tamisa,
  5. Buckingham Palace,
  6. Tower of London,
  7. Pałac Westministerski,
  8. Stonehenge,
  9. Hyde Park,
  10. Royal Albert Dock.

Wybory i decyzje w Anglii

Anglia pozostaje pod kontrolą polityczną parlamentu brytyjskiego. Co dziwne osoby zamieszkujące Szkocję mające miejsce w parlamencie UK mają wpływ na politykę wewnętrzną Anglii. Geograficznie Anglia podzielona jest na dziewięć regionów: Anglia, North West, North East, South West, South East, West Midlands, East Midlands, Yorkshire oraz Humber. Wymienione regiony oprócz Londynu nie posiadają tz. samorządowej jednostki zarządzającej (burmistrza/prezydenta. jedynym wyjątkiem jest stolica, w której tą rolę pełni tzw. Mayor oraz zgromadzenie uznane jakie London Assembley. Urzędowym językiem jest oczywiście angielski, a prawo do uczestniczenia w wyborach powszechnych nabywają osoby, które ukończyły 18 lat.

bus do Anglii
bus do Polski
paczki do Anglii
przeprowadzki
rezerwacja przejazdu

+48 660 181 408

+44 7494 361 595

cennik